Artister – historie

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | Ø
Topp
A Filetta (Frankrike) 2007, 2010
Abdul Aziz Baluch (Baluchistan) 1997
Abdul Baqi Khayal (Baluchistan) 1997
Abdul Rahman Surizehi (Baluchistan) 1995, 1997, 1998
Achanak (UK / India) 2002
Acid Queen (Norge) 1998
Aditi Das (India) 1998
Adjagas (Sápmi) 2005, 2010
Adrian Iaies Tango Reflections Trio (Argentina) 2004
Adriana Calcanhotto (Brasil) 2010
Afrazz 1998
Africando (Senegal) 2007
Afro Brazz (Tanzania / Norge) 1995
AfroCubism (Cuba / Mali) 2010
Afsâneh Rassâ´i (Iran) 2001
Ahmad Shafi (India) 2004
Ahmet Haci Tekbilek (Tyrkia) 1997
Akhtar Channal Zehri (Baluchistan) 1997
Al-Rabi´h (Sverige/Marokko) 1999
Alagi Mbye (Gambia) 1996
Albert Paila (Brasil) 1995
Albita (Cuba) 2000
Alcione (Brasil) 1996
Alejandro Meza 1997
Alfredo Bessa (Brasil) 2007
Ali Farka Toure (Mali) 2001
Alio Cissokho (Senegal) 2000
Altan (Irland) 2005
Amadou & Mariam (Mali) 2005, 2008
Amampondo (Sør-Afrika) 1998
Amani (Kongo / Sverige) 1999
Amjad Ali Khan (India) 1995
Amna Nasir Saeed (Pakistan) 2006
Ana Maria Delgado Eriksen (Peru) 2004, 2005, 2006
Ana Moura (Portugal) 2012
Ana Tijoux (Chile) 2011
Andalusian Conspiracy (Norge) 2013
Anders Engebretsen (Norge) 2004
Anders Røine (Norge) 1997
Andreas Eriksen (Norge) 1997
Andreas Ljones (Norway) 2012
Angelique Kidjo (Benin) 1998
Angham Al-Rafidain Ensemble (Irak) 2012
Annalisa Dal Pra (Italia) 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006
Anne Kvaale (Norge) 2007
Anne Thrine Jackwitz (Norge) 2007
Anneke Von der Fehr (Norge) 2000, 2001, 2002, 2003
Anneke Von der Lippe (Norge) 1995
Annika Skattum (Norge) 2007
Anouar Brahem (Tunisia) 2011
Anouar Brahem Trio (Tunisia) 2002, 2005
Ante Skaug (Norge) 2005
Antonio Zambujo (Portugal) 2013
Argentina (Spania) 2013
Arild Andersen (Norge) 2008
Armenian Navy Band (Armenia) 2001
Arne Frang (Norge) 1995
Arve Tellefsen (Norge) 1997
Ary Morais (Kapp Verde/Norge) 2009
Asa (Nigeria) 2011
Asian Dub Foundation (Storbritannia) 1999
Astrid Hadad (Mexico) 2010
Atahualpa Machin (Uruguay) 1995
Atlanter (Norge) 2013
Audun Erlien (Norge) 1995, 2002, 2003
Aurelio & the Garifuna Soulband (Honduras) 2011
Axel (Norge) 2007
Ayub Ogada (Kenya) 1994
Aziz Sahmaoui & University of Gnawa (Marokko/Senegal) 2012
Topp
Ba Cissoko (Guinea) 2007
Baaba Maal (Senegal) 1998
BaBa ZuLa (Tyrkia) 2012
Badmarsh & Shri (UK / India) 2001
Bajofondo Tangoclub (Argentina / Uruguay) 2007
Bakshi Salmat Qawwali (Pakistan) 1998
Balkan Beat Box (USA / Israel) 2007
Balkan Brass Battle – Fanfare Ciocarlia vs. Boban & Marko Marcovic Orkestar (Romania/Serbia) 2011
Ballaké Sissoko & Vincent Segal (Mali/Frankrike) 2011
Bally Sagoo (India) 1994
Baloji (Kongo) 2013
Bamada (Mali) 1996
Barth Niava (Norge/ Elfenbenskysten) 2003
Bassekou Koyate & Ngoni Ba (Mali) 2012
Bayete (Sør-Afrika) 1997
Becaye Aw (Mauretania/ Norge) 1995, 2001
Beglomeg (Norge) 2013
Beirut&Beyond ((LB/JO/IQ/EG/PS)) 2013
Bendik Hofseth (Norge) 1997, 1998, 2008
Bengalo (Norge / Balkan) 2004
Berit Opheim (Norge) 1999
Berit Opheim & Rolf Lislevand (Norge) 2013
Besh o droM (Ungarn) 2008
Betty Zogbo (Elfenbenskysten) 1995, 1997
Bibi Razia (Pakistan/Norge) 2004
Birger Sulsbrück (Tyskland) 1996
Bjørgulv Straume (Norge) 1996
Bjørn Kjellemyr (Norge) 2003
Bjørn Klakegg (Norge) 1999, 2003
Black Noise (Sør-Afrika) 2006
Black Star Liner (Storbritannia) 1999
BLK JKS (Black Jacks) (Sør-Afrika) 2009
Boban Markovic Orkestar (Serbia) 2005
Bolly-Flex Dancers (UK England) 2011
Bombino (Niger) 2011
Bonga (Angola) 2001
Bongo Maffin (Sør-Afrika) 2002
Boubacar Traoré (Mali) 2012
Brazz Bros & Trio Preto (Norge/Brasil) 2013
Brazz Brothers (Norge) 1995
Brian Zanji (Zambia) 2000
Brigitte (France) 2012
Bugge Wesseltoft (Norge) 1995, 2005, 2006
Bugge Wesseltofts OK World ((NO/IN/LB/MZ/ES)) 2013
Buika (Spania) 2008
Bulgarian Voices Angelite (Bulgaria) 2000
Busi Ncube (Zimbabwe/Norge) 2010
Topp
Cai Luong (Vietnam) 1996
Calixto Oveido (Skandinavia / Cuba) 2003
Calle Real (Sverige / Cuba) 2001
Camané (Portugal) 2003
Caravan Palace (Frankrike) 2009
Carmen Linares (Spania) 2000
Cathrine Grøndahl (Norge) 2002
Celio de Carvalho (Brasil) 1994, 1995
Cem Yildiz (Tyrkia) 2006
César Stroscio Esquina Trio (Argentina) 1997
Cesaria Evora (Kapp Verde) 2004, 2007
Chaba Zahouania (Algerie) 1994
Chalf Hassan (Marokko) 1997
Chango Spasiuk (Argentina) 2005
Charles Shava (Zambia) 2000
Charlotte Øster (Norge) 2003, 2005
Cheb Hocine and Raï To (Norge / Algerie) 1997
Cheb Mami (Algerie) 1995
Cheikha Rimitti (Algerie) 2000
Chiku Ali (Tanzania) 1998, 2005
Christina Branco (Portugal) 2002
Cirkus Cibylla (Norge) 2000
Ciwan Haco (Syria / Kurdistan) 1995
Claudia Codega (Argentina) 1995
Color Tango (Argentina) 1995
Concorde X. Nkabinde (Sør-Afrika) 1998
Topp
Da Bushmen (Botswana / Sør-Afrika) 1997
DA D.O.N.S (Norge) 2002
Da Lata (UK / Brasil) 2000
Daara J (Senegal) 2004
Dadafon (Norge) 2001
Dam (Palestina) 2008
Damini House of Culture (Norge/India) 1998-2008
Daniele Di Bonaventura (Italia) 2010
Dastan Ensemble & Shahram Nazeri (Iran) 1999
Daúde (Brasil) 1998
David Wallumrød (Norge) 2003
Davood Azad (Iran) 1996
DCS (UK) 2004
Dead J (Kina) 2006
Deepika (Pakistan / Norge) 1996
Den Flygande Bokrullen (Sverige / Finland) 2001
Det Norske Kammerorkester og Eva Griñan (Norge) 2010
Dhafer Youssef (Tunis) 2002, 2006
Dhafer Youssef Quartet (Tunis) 2011
Dialogos – Rodolfo Mederos & Miguel Poveda (Argentina/Spania) 2009
Diego El Cigala (Spania) 2010
Dino Saluzzi Trio (Argentina) 2013
Diom de Kossa (Elfenbenskysten/Norge) 2011
Dizu Plaatjies (Sør-Afrika) 1999
DJ 718 (Kina) 2006
DJ 99 (Norge) 2006, 2007, 2008, 2010, 2011
DJ Ipek & Akasha Crew (Tyrkia / Tyskland) 2005
DJ JayPee (Norge) 2010
DJ Malin (Norge) 2000, 2001
DJ Mojito (Norge) 2010
DJ Ready D (Sør-Afrika) 2001
DJ Ritu & The Asian Equation (India / Storbritannia) 1998
DJ Shantel & Bucovina Club (Tyskland) 2006
DJ Sternklang (Norge) 2005
DJ Strangefruit (Norge) 2006
DJ Sunshine (Norge) 2000, 2001
DJ Yakuza & Murat Uncuoglu (Tyrkia) 2006
Django i 100 (Norge/Frankrike/Nederland/Romania) 2010
Djenjoba (Vest-Afrika / Norge) 2001
Djivan Gasparyan (Armenia) 1998
Dodo Tovoarimino 2003
Dr. L. Subramaniam (India) 1997, 2001
Dreams of the lost road – DakhaBrakha (Ukraina) 2011
Drivhuset v/Jon Halvor Bjørnseth (Norge) 2004, 2006
Drum Drum Boys (Norge) 1994
Dualist Inquiry (ekslusiv gjest:Lemâitre) Nucleya (India/Norge) 2013
DuOud (Tunisia / Algerie / Frankrike) 2003
D´Gary (Madagaskar) 1997
Topp
Earl Zinger (UK) 2003
Edgar Albitres (Peru) 2004, 2006
Edo Bumba (Sverige) 1999
Eduardo Sedeño (Cuba) 2007
Egyptian Musical Club (Egypt) 1998
Eivind Aarset (Norge) 2002
El Far3i / El Rass / Munma (Jordan/Lebanon) 2013
El Gusto (Algerie/Frankrike) 2012
Electrocutango (Norge) 2005, 2011
Eli Kristin H. Hagen (Norge) 2000
Elin Kåven (Norge) 2010
Elisabeth Vatn (Norge) 2002
Elouard Michy (Marokko/ Norge) 1995, 2005
Elsie-Ann Hochlin (Norge) 2006
Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra (Serbia) 2008
Ensemble Musica Antigua (Spania) 2002
Ensemble Samani & Karvan (Iran / India / Baluchistan) 2001
Erik Hegdal (Norge) 2005
Esma Redzepova (Makedonia) 2007
Espen Rud (Norge) 2005
Esperanza Fernández (Spania) 2002
Estácio De Sá (Brasil) 1996
Esteban Moreno (Argentina) 1995
Estrella Morente (Spania) 2007
Ethio Stars (Ethipoia) 1994
EthioAction (Ethiopia/Norge/Nederland/Sverige) 2012
Etran Finatawa (Niger) 2008
Etta Scollo (Italia) 2008
Eva Griñan & Det Norske Kammerorkester (Cuba/Norge) 2010
Topp
Fabiana Silva (Brasil) 2004
Facundo y Kely (Argentina) 1998
Fahir Atakoglu (Tyrkia) 2011
Faiz Ali Faiz (Pakistan) 2004, 2009
Family Fiesta Cubana feat. Interactivo/Alexandra Joner/Ruben Figueroa. Elever fra Bjølsen skole, Günerløkka skoles musikkorps og musikkorps fra Sagene bydel (Cuba/Norge) 2010
Fana Soro (Elfenbenskysten) 1995
Fana Zulu (Sør-Afrika) 1999
Fargespill (Norge) 2010
Farida and The Iraqi Maqam Ensemble (Irak) 2007
Farmers Market (Norge) 1997
Fatoumata Diawara (Mali) 2012
Favela Chic Night (Brasil) 2004
Federico Peña (Argentina) 1995
Ferro Gaita (Kapp Verde) 2009
Festival au désert i eksil (Mali/Albania) 2013
Fikret Cesmeli (Tyrkia) 1999
Fliflets frie flyt (Norge m.fl.) 1998
Flor Maria Fuentes Veldebenito (Italia) 2001
Folk på Torsdag: Fant-Karl (Norge) 2013
FOOD feat. Prakash Sontakke & Eivind Aarset (Norge/India/Storbrittania) 2010
Forza (Norge) 2011
Francis Bebey (Kamerun) 1995
Francis Kodzo (Ghana) 2000
Frie Former (Norge) 2000, 2002
Frode Haltli (Norge) 2003
Fundamental (Storbritannia) 1998
Furuset goes Bollywood feat. Rafaqat Ali Kahn & Bollywood Brazz Band (India/Pakistan/UK/Norge) 2010
Topp
Gaby Moreno (Guatemala) 2012
Galaxy (Senegal / Finland) 1997
Gamelan Shokbreker (Indonesia / Norge) 2006
Gandu & Gandu Circus (India) 2012
Gato Preto (Mosambik/Ghana) 2012
Gawaher (Egypt / Sudan) 2005
Generasjon X-Ray (Norge) 2013
George Michalache (Romania) 1996
Georgiana Keable (Norge) 2002
Ghulam Muhammad (Pakistan) 1998
Gilberto Gil (Brasil) 2009
Gipsy Kings (Frankrike) 2013
Giselle Anne (Argentina) 1997
Gito Baloi (Mosambik) 1998
Giulia y Los Tellarini (Italia/Spania/Argentina) 2010
Gizelle Smith & The Mighty Mocambos (Tyskland/Storbritannia/Nigeria) 2010
Gjermund Larsen/Esko Järvälä (Norge/Finland) 2012
Gjertruds sigøynerorkester (Norge / Romania) 1997
Gli Skapoli (Norge) 1995
Gnawa Diffusion (Nord-Afrika / Frankrike) 1998
Golbang (Sverige / Iran) 2004
Goran Bregovic and His Wedding & Funeral band (Balkan) 2012
Gotan Project (Argentina / Frankrike / Sveits) 2010
Graham Haynes (USA) 2004
Grupa União na Capoeira (Brasil/Norge) 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007
Guri Frenning (Norge) 1997
Guri Sollum (Norge) 2002
Gustave Zamblé (Elfenbenskysten) 1995
Gustavo Naveira (Argentina) 1997
Gustavo Pollastri (Argentina) 1995, 2005, 2007
Guttorm Andreasen (Dj99) (Norge) 2012
Topp
Habib Koite & Bamada (Mali) 1996, 2004
Hada Raïna (Sverige / Algerie) 1996, 2000
Hadiqa Kiani (Pakistan) 2007
Hakim (Egypt) 2003, 2011
Halla Bassam (Irak) 2003
Hanggai (Kina/Mongolia) 2010
Hannah Wosene Kvam (Norge/Etiopia) 2007
Hanne Tveter (Norge) 2011
Hans Fredrik jacobsen (Norge) 1998, 2000
Hans Rønningen (Norge) 1997
Harald Lopez Nussa (Cuba) 2008
Harald Røine (Norge) 1997
Harald Skullerud (Norge) 1999, 2001, 2002, 2003, 2004
Hariprasad Chaurasia (India) 1994, 2003
Hatuey (Cuba / Sverige) 1997
Havresekken #25 2013
Hector Bingert 1996
Hector Meriles (Bolivia) 2000, 2004
Heidi Dahlsveen (Norge) 2000
Helge Nordbakken (Norge) 2003
Henning Kraggerud/Bian Liunian (Norge / Kina) 2007
Hilde Brattli (Norge) 2002
Hilde Gaupås (Norge) 2000
Hilde Knutsen (Norge) 2000-2007
Hilde Rustad (Norge) 2005
Hindi Zahra (Frankrike/Marokko) 2010
Hisham Sharaf 2003
Ho – Gaku (Japan) 2000
Hoang Dat (Vietnam) 1996
Hocus Pocus (Frankrike) 2007
Homba (Norge) 2001
Hossein Alizâdeh (Iran) 2001
Houman Pourmehdi (Iran) 1996
Houssein Omoumi (Iran) 2001
Hugo Diaz (Uruguay) 1996
Hukwe Zawose (Tanzania) 1994
Huun-Huur-Tu Tuva 2009
Topp
I-voice + Samm (Palestina/Libanon/Jordan) 2010
Ibrica Jusic & Elvis Stanic Group (Kroatia) 2004
Il Circo (Italia) 2004
Illapu (Chile) 2012
Imam Baildi (Hellas) 2011
Imarhan N´Tinezraf (Albania) 2013
Indra Lorentzen (Norge) 1997
Inga Juuso (Norge) 2006, 2008
Ingrid Lorentzen (Norge) 2000
Interactivo (Cuba) 2010
Inti (Bolivia) 1994
Iyeoka (Nigeria/USA) 2013
Topp
Jabbar Karyagdy Mugam Ensemble (Aserbajdsjan) 2000
Jai Shankar (Norge/ India) 1994, 1995, 1998, 2003
Jambinai & Black String (Korea) 2013
Jamil Ahmad Magsi (Pakistan) 1998
Jana Winderen (Norge) 2005
Janne Talstad (Norge) 2002
Javid Afsari Rad (Iran/ Norge) 1997, 1998, 2013
Jean Emilien (Madagaskar) 1994
Jigme Drukpa (Bhutan) 1997
Jive Connection m / Vusi Mahlasela & Louis Mhlanga (Sverige / Sør-Afrika) 1999
Joakim Sand (Norge) 2005
João Bosco (Brasil) 1995
Joaquín Grilo´s ”Leyenda Personal” featuring Dorantes (Spania) 2012
Joel Glover (Norge) 2004
Johan King Silverhult (Sverige) 2000
John-Robert Handal (Palestina) 2004
Joi – Asian Techno Fusion (Storbritannia) 1998
Jon Anders Halvorsen (Norge) 2003
Jonas Roman Cadena (Mexico) 2005
Jorge Cordero y los Gran Daneses (Danmark / Cuba) 1999
Juan Carlos Cáceres (Argentina) 2008
Juan Carlos Ortega (Cuba) 2006
Juan Jose Mosalini et son grand orchestre (Argentina/Frankrike) 1994, 1999
Juan Pablo Torres (Cuba) 1996
JuJu – Justin Adams & Juldeh Camara (England/Gambia) 2011
Julie Mourillon (Dominikanske Republikk) 1995
Jungeltelegrafen live: Mari Boine og Atlanter 2013
Jungeltelegrafen live: Solfrid Molland Trio + Taraf de Haidouks + Iounut Galuna (Norge/Romania) 2013
Jungeltelegrafen spesial – live! 2013
Justin Vali (Madagaskar) 1994, 2003
Topp
Kaja Pilar (Norge) 2004
Kale (Tsjekkia) 2000
Kamilla Solheim (Norge) 2001
Kamkars (Kurdistan) 2001
Kanda Bongo Man (Zaire) 1994
Kandia Kouyaté (Mali) 1999
Kapa Dêch (Mosambik) 1998
Kardes Türküler (Tyrkia) 2008
Kari Bremnes (Norge) 1995, 2003
Kari Rolland (Norge) 2000
Karim Ziad (Algerie / Frankrike) 2003
Karima Nayt (Algerie) 2012
Karl Seglem (Norge) 2007
Karvan (Iran / Pakistan) 1998
Katia Guerreiro (Portugal) 2009
Katrine Buvarp (Norge) 1997
Katrine Forfang (Norge) 2004
Kavita Krishnamurti (India) 2001
Kenneth De Gala (Norge) 2005
Kenneth Ekornes (Norge) 2006
Khaled (Algerie / Frankrike) 2004, 2009
Khaled Mashaal (Egypt) 1998
Khaya Mahlangu (Sør-Afrika) 1999
Khyam Allami (Irak) 2013
Kifu Mitshuhashi (Japan) 2000
Kilimanjaro (Norge / Gambia / Botzwana) 1994
Kim Sinh (Vietnam) 1994
Kimmo Pohjonen (Finland) 2003
Kirsten Bråten Berg (Norge) 1996, 2000, 2008
Kirsten Opstad (Norge) 2001
Kjetil Kielland-Lund (Norge) 1995
Klubb Juicy (Norge) 2012
Klubb Kannibal 2013
Knut Alfsen (Norge) 2005
Knut Kristiansen (Norge) 1996
Knut Reiersrud (Norge) 1997, 2003, 2013
Kofi Kumordizie (Ghana) 1995
Kohinoor (Norge) 2004, 2006
Kol Simcha (Sveits) 1999
KORK spiller taarab (Norge/Zanzibar/Mauritania) 2012
Kottarashky Live Band (Bulgaria) 2010
Kouame Sereba (Elfenbenskysten) 1995, 1996, 1997, 1999, 2001, 2003
Kristin Asbjørnsen (Norge) 2000
Kristin Skaare (Norge) 1997
Kronos Quartet (USA) 2012
Kumar (Cuba) 2009
K´Naan (Somalia) 2006
Topp
La Descarge (Norge / Cuba) 1997
La Zittelle (Norge) 1995
LA-33 (Colombia) 2010
Lars Johansen (Norge) 2000, 2004
Lars Stork (Danmark) 1999
Latin Sound (Norge) 1995
Lavleen Kaur (India) 2002, 2003, 2005
Làzaro Gòmez (Cuba) 2007
Le mystère des voix bulgares (Bulgaria) 1994
Lena Willemark (Sverige) 2000
Les Ballets Africains (Guinea) 1995
Levon Minassiam (Armenia) 1997
Linda Jansom Lothe (Norge) 2003
Linn Korsjøen (Norge) 2001
Lisbeth Wathne Svinø (Norge) 1997
Liv Zachrisson (Norge) 2004
Ljiljana Buttler (Bosnia-Herzegovina) 2003
Los de Abajo (Mexico) 2002
Los Plantronics, Hola Ghosts og The Münsters (Norge/Danmark/Sveits) 2012
Lotus (Norge/Nigeria) 2013
Louis Mhlanga (Sør-Afrika) 1999, 2007
Lo´Jo meets Gangbé Brass band (Frankrike / Algerie / Benin) 2003
Lucas Santtana (Brasil) 2012
Luis Gutierrez (Chile) 2006
Lungiswa Plaatjie (Sør-Afrika) 2003
Topp
Macaco (Spania) 2006
Madhavi Mudgal (India) 1998
Madjid Khaladj (Iran) 2001
Madras Percussion Ensemble (India) 1997
Mahgrebfunk (Norge/Marroko) 2009
Mahmoud Ahmed (Etiopia) 2008
Mahsa Vahdat (Iran) 2003, 2009, 2011
Mahwash (Afganistan) 2008
Majid Hesabi (Iran) 1998
Makkam (Hellas) 1996
Makonde (Uganda /Zaire / Sverige) 1994
Mamani Keita & Nicola Repac (Mali/Frankrike) 2007
Mamborama (Norge) 1995
Manolito Simonet y su Trabuco (Cuba) 1996, 2011
Maraca (Cuba) 2004
Mari Boine (Norge) 2007
Mari Boine & KORK (Norge) 2013
Maria Sollie (Norge) 1997
Marie Asbjørnsen (Norge) 2006
Marilyn Manzur (Danmark) 2000
Mariza (Portugal) 2008
Marjan Vahdat (Iran) 2003
Mark Ernestus pres. Jeri-Jeri (Senegal/Tyskland) 2013
Martirio & Son de la Frontera (Spania) 2006
Maryam Mursal (Somalia) 1997
Maryam Saleh (Egypt) 2013
Matt Corby (Australia) 2012
Mattis Myrland (Norge) 2009
Maurice Louca (Egypt) 2013
Mayra Andrade (Cape Verde) 2013
Mazen Kiwan (Libanon) 2004
ME:MO (Kina) 2006
Melingo (Argentina / Frankrike) 2006
Mestre Maclau (Brasil) 2001-2007
Michael Nielsen (Danmark) 1999
Michel Masa (Cuba) 2003
Michy Mano (Marokko/Norge) 2009
Midival Punditz (India) 2011
Miguel Poveda (Spania) 2009
Miki N´Doye (Gambia / Norge) 1994, 1995, 2006
Mikkel Gaup (Norge) 2007
Miriam Makeba (Sør-Afrika) 1996, 1997
Mísia (Portugal) 2005
Mohammad Reza Shadjarian (Iran) 1998
Mola Sylla (Senegal) 2000
Moscow Art Trio (Russland) 2000
Mouctar Doumbouya (Guinea) 1995, 1999, 2001
Moussa Diallo & The Kekeleliba Project (Vest-Afrika / Sverige) 2001
Mr. Perfect, Ijhaman Levi, Niko D, Admiral P & Supermanna (Jamaica/Norway) 2012
Muchachito Bombo Infierno (Spania) 2005
Munadjat Yultchieva (Usbekistan) 1999
Mynta (India / Sverige) 1997
Topp
Najat Aatabou (Marokko) 2007
Nanae Yoshimura (Japan) 2000
Naser Shamma (Irak) 2001
Nasera Ali Omar (Somalia / Norge) 2006
Natacha Atlas (UK / Egypt) 2000, 2001
Nazarenes (Eritrea) 2002
Nelson Angelo (Brasil) 1995
New Tango Orquesta (Sveriga) 2005
Nico D (Norge) 2011
Nicola Samad (Norge) 2000
Nicolas Repac (Frankrike) 2007
Niko Valkeapää (Sápmi) 2004, 2008, 2012
Nils Olav Johansen (Norge) 1996
Nils Petter Molvær (Norge) 1995
Nils Økland & Sigbjørn Apeland (Norge) 2011
Niña Dioz (Mexico) 2011
Njava (Madagaskar) 1996
Nneka (Nigeria/Tyskland) 2011
Noridine Fellah (Marokko) 1995
Nortec Collective (Mexico) 2008
Nosizwe (Norge/Sør-Afrika) 2012
Nouvelle Vague (Frankrike) 2005
NRK P2 Jungelscenen Live med Solfrid Molland Band (Romania/Norge) 2013
Nuru Kane & Bayefall Gnawa (Senegal/Marokko/Frankrike) 2010
Topp
Ojos de Brujo (Spania) 2003, 2009
Ola Stinnebom (Norge) 1997
Olav Torget (Norge) 2001
Ole Vik (Norge) 1997
Omar Sosa (Cuba) 2002
Omara Portuondo (Cuba) 2008
On Your Feet (Irland) 2004
OqueStrada (Portugal) 2011
Orange Blossom (Frankrike / Algerie) 2007
Orchestre National de Barbès (Frankrike / Marokko) 1997
Oscar D’Leon (Venezuela) 2012
Oslo Kammerkor med indiske gjester (Norge/India) 2008
Oumou Dioubaté (Guinea) 1999
Oumou Sangare (Mali) 1997, 2009
Owiny Sigoma Band ((KE/UK)) 2013
Topp
P.O.etry (Storbritannia) 1998
Paco de Lucia (Spania) 2006, 2011
Palvan Mazar (Baluchistan) 1995
Paolo Fresu (Italia) 2002, 2010
Paolo Vinaccia (Italia) 1995, 1997, 2002
Papa Wemba (Zaire) 1995
Parissa & Dastan Ensemble (Iran) 2002, 2005
Patrick Maire (Frankrike) 2001
Paulito F.G y su Èlite (Cuba) 2003
Pedro Toro (Bolivia) 2001
Per Jørgensen (Norge) 2002
Per Lindval (Sverige) 1998
Per Martinsen (Norge) 2006
Per Oddvar Johansen (Norge) 2003
Per Willy Aaserud (Norge) 2000, 2002, 2004
Per Zanuzzi (Norge) 2005
Pet Conspiracy (Kina) 2010
Peter Nalitch & Friends (Russland) 2010
Peter Ralchev (Bulgaria) 1996
Pink Martini (USA) 2005
Poing & gjester (Norge) 2005
Topp
Queendom (Norge) 2000, 2005, 2007
Qurban Ali Niazi (Pakistan) 1997
Topp
Rachid Taha (Algerie) 2007
Radio Tarifa (Spania) 2002
Rafael Sida 1996
Ragatronik (India / Norge) 2004
Ragnhild Furebotten (Norge) 2013
Ragnhild Mo (Norge) 2001
Raja Bahijan (Pakistan) 1997
Rama Vaidyanathan (India) 2006
Ras Nas (Tanzania / Norge) 1997, 2007
Ray Phiri (Sør-Afrika) 1998
Raymond Sereba (Elfenbenskysten) 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007
RE:Orient Club (Sverige) 2001, 2003
RE:Orient Club goes Maghreb / NAAB (Sverige / Frankrike) 2002
Recycler (Frankrike / UK) 2000
Renate Alsing (Norge) 1997
Réné (Elfenbenskysten) 1995
Ricardo Sanchez (Bolivia/ Norge) 1995, 2004
Richard Danquah (Ghana) 2000
Richard Hamer (Tyrkia) 2006
Rim Banna (Palestina) 2003, 2011
Risgar Koshnau (Kurdistan) 1995
Ritmo Latino (Norge) 1997
Robertinho Silva (Brasil) 1995
Rodolfo Mederos (Argentina) 2009
Rohini Sahajpal (India / Norge) 1995, 2003
Rokia Traore (Mali) 2000, 2013
Ross Daly (UK) 2002
Topp
Sabzal Sami (Baluchistan) 1995
Sadio Cissokho (Senegal) 1998
Sagn & Arv: Arild Andersen, Kirsten Bråten Berg, Bendik Hofset, Georg Wadenius, Paolo Vinaccia 2008
Sakina Ismailova (Aserbajdsjan) 2000
Salif Keita (Mali) 1999, 2003
Salvador Machaca (Peru) 2006
Samba Fall (Senegal) 2007
Samsaya (Norge) 2002
Sanjally Jobarteh (Gambia) 1997
Sara Tavares (Kapp Verde / Portugal) 2006
Saribuz 1995
Sarvestan (Iran / Norge) 2006
Savina Yannatou (Hellas) 2003
Scent of reunion – Sam Mighty Sam & Mahsa Vahdat (Iran/Norge/Usa) 2009
Sekou Keita (Senegal) 1998
Sekouba Bambino Diabaté (Guinea) 1999
Señor Coconut (Tyskland) 2006
Sergio Gonzales (Cuba) 2007
Sérgio Pilar (Brasil) 2004
Seu Jorge (Brasil) 2004
Seun Kuti & Fela´s Egypt ´80 (Nigeria) 2007
Sexteto Dragone (Argentina) 1998
Sexteto Tropical (Cuba / Norge) 1998
Sezen Aksu (Tyrkia) 2011
Shafaat Ahmed Khan (India) 1996
Shahzad Ghufoor (Pakistan) 2006
Shaihan (Pakistan) 1997
Shaukat Ali (Pakistan) 1994
Shivkumar Sharma (India) 1996, 2003
Shri and DJ Badmarsh (India / UK) 2007
Shri Lal Sahaipal (Norge/ India) 1995, 2004, 2005, 2006, 2007
Shri Mithilesh Kumar Jha (India) 2006
Sidestepper (Storbritannia) 1999
Sigbjørn Rua (Norge) 2005
Silent Forces (Pakistan / Norge) 2002
Sima Bina (Iran) 1997
Simbi (Haiti / Sverige) 1997, 1998
Simphiwe Dana (Sør-Afrika) 2007
Sinikka Langeland (Norge) 1997
Siri Thue Unsgård (Norge) 2000
Sister India (UK / India) 2000, 2003
Sisu møter Naadro (Norge/Sri Lanka) 2013
Sitara Shah (Pakistan) 1997
Siv E. Øvsthus (Norge) 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007
Sivan Perwer (Kurdistan) 2004
Siwan Jadid (NO/ALG/IRN/SWE//PAL/GER/SVK) 2012
Skaidi (Norge) 2008
Skip & Die (Nederland/Aør Afrika) 2013
SKRUK & syriskortodokse munker (Norge/Syria) 2013
Sku M´Balax (Senegal / Elfenbenskysten / Norge) 1998
Sohrab Fakir (Pakistan) 1996
Sokoko (Jungelscenen) (Burkina Faso) 2010
Solo Cissokho (Senegal) 1995, 1996, 1997
Solo Diarra (Burkina Faso) 2010
Son de la Frontera (Spania) 2006
Sondre Bratland (Norge) 1997
SonEra (Sverige / Cuba) 2002
Sonora Cimarrón (Norge) 2009
Souad Massi (Algerie / Frankrike) 2004
Speech Debelle (Storbritannia) 2010
Staff Benda Bilili (Den demokratiske republikken Kongo) 2009
Steffen Sørum (Norge) 2002
Steinar Ofsdal (Norge) 1996
Steinar Opstad (Norge) 2002
Stella Chiweshe (Zimbawe) 1994
Stian Carstensen (Norge) 1995, 1996, 1998
Stockholm Folk Big Band (Sverige m.fl.) 1998
Stockholm Soneros (Sverige / Cuba) 2000
Sudan Dudan (Norge) 2012
Sultan Mohammad (Pakistan) 1997
Sultana Linda Minasyan (Tyrkia) 2007
Suntharamoorthy Kanesan (Sri Lanka) 2006, 2007
Susana Baca (Peru) 2000
Svarta Safirer (Sverige / Makedonia) 2003
Sveinung Hovensjø (Norge) 1995
Sverre Indris Joner (Norge) 1994, 2007
Topp
Tabanka African & Caribbean Dance Ensemble 2013
Takamba Super Khoumeissa (Mali) 2013
Taksim Trio (Tyrkia) 2013
Tamer Abu Ghazaleh (Palestina) 2013
Tango for tre (Norge) 1994
Tango Seducción (Argentina) 2001
Tanhatu Marimba Ensemble (Norge) 2003
Taraf de Haïdouks (Romania) 2013
Tassili (Algerie / Norge / Marokko) 2003
Tatunane (Tanzania) 1995
Tchando (Danmark) 1996
Tekameli (Frankrike) 1999
Teofilo Chantre (Kapp Verde) 1996
Terje Isungset (Norge) 1999
Teta (Madagascar) 2013
Thamilini Sivalingam (Sri Lanka/ Norge) 2004, 2006, 2007
Thanh Than Hien (Vietnam) 1996
The Indian Core (India / Norge) 2006
The Mighty Zulu Nation, Fun-Da-Mental & X-Ray/Dancing Youth (Sør-Afrika / UK / Norge) 2005
The Mostar Sevdah Reunion (Bosnia-Herzegovina) 2003
The Sabri Family (India) 2007
The Shrine Synchro System (UK) 2001
The Wailers (Jamaica) 2005
Thierry «Titi» Robin (Frankrike) 2001, 2009
Thomas Hildebrand (Norge) 2003
Throes + The Shine (Angola/Portugal) 2013
Tiken Jah Fakoly (Elfenbenskysten) 2003, 2008
Timbuktu & Damn (Sverige) 2006
Tinariwen (Sahara/Mali) 2009
Tobi Aissa (Marokko) 1995
Tommy Tee (Norge) 2001
Tone Hulbækmo (Norge) 1998, 2000
Tone Ringen (Norge) 1995
Toni Usman (Pakistan / Norge) 2002
Tony Allen (Nigeria / Uk) 2002, 2009
Tony Martinez y su salsa Cubana (Cuba) 1999
Torkjell Leira (Norge) 2001
Toto La Momposina (Colombia) 2000
Toumani Diabaté & KORK (Mali/Norge) 2009
Toumani Diabaté & the Symmetric Orchestra (Mali) 2006
Toups Bebey (Kamerun / Frankrike) 1999
Tove Karoliussen (Norge) 2007
Trine Wester (Norge) 2001
Trio Mocoté (Brasil) 2002
Tristes Tigres (Sverige/Spania) 2007
Troia (Tyrkia / Norge / Ungarn) 1994
Trygve Seim / Fathy Salama Group (Norge / Egypt) 2006
Tumi & the Volume (Sør-Afrika) 2008
Topp
UDI (Norge) 2009
Unni Løvlid (Norge) 2006
Uriel Seri (Elfenbenskysten) 2005, 2006
Topp
Vagabond Crew (Frankrike) 2003, 2004
Valkyrien Allstars (Norge) 2007
Vasuky Jayapalan (Sri Lanka / Norge) 2004, 2005, 2006, 2007
Vera Bila (Tsjekkia) 2000
Victoria Abril (Spania) 2008
Victory Sonqoba Theatre Company (Sør-Afrika) 2003
Vieux Farka Touré (Mali) 2013
Vieux Farka Touré solo (Mali) 2013
Vigdis Hjort (Norge) 2002
Viktor Tsvetkova (Russland) 2000
Vincente Amigo (Spania) 1997
Vishwa Mohan Batt (India) 1999
Vocal Sampling & Señor Coconut (Cuba/Tyskland) 2006
Voggesanger fra Ondskapens akse (Palestina / Iran / Norge) 2003
Vusi Khumalo (Sør-Afrika) 1999
Vusi Mahlasela (Sør-Afrika) 1999
Värtinä (Finland) 2007
Topp
Wafa Zaghal (Jerusalem) 2004
Wagëblë (Senegal) 2005
Walid al-Kubaisi (Irak/ Norge) 2002
Wassim Issa (Palestina) 2004
White Fort (Irkutsk) 1998
Women Unite & The Brazz Brothers (Sør-Afrika / Norge) 2003
Topp
X Plastaz (Tanzania) 2005
Topp
Yair Dalal (Israel) 1994
Yancoumba Diomande (Elfenbenskysten) 1995, 1997
Yasmin Levy (Israel) 2006
Yat-Kha (Tuva) 2005
Yebo Choir (Norge) 2010
Topp
Zap Mama (Belgia) 2004
Zenzile (Frankrike) 2006
Zhang Zhulian (Kina) 1995
Zhou Huilin (Kina) 1995
Zulunavia (Norge / Sør-Afrika) 2001
Zuzuka Poderosa & Nego Moçambique (Brasil/USA) 2013
Topp
Øyonn Groven Myhren (Norge) 2006
Øystein Greni (Norge) 2011
Øystein Vesaas (Norge) 1997
Øyvind Gravdal (Norge) 2000