Psykedeliske legender fra Amazonas
Los Wembler’s de Iquitos er pionerer innen cumbia amazónica – en banebrytende sammensmelting av psykedelisk rock, surf, afro-latinske rytmer og urfolksmelodier fra Amazonas.
De ble dannet i 1968 av skomakeren Solomon Sánchez og hans fem sønner. Los Wembler’s var det første bandet i Amazonas som spilte populære lokale rytmer på elektriske gitarer. Hjembyen deres, Iquitos, er den største byen i verden som ikke ligger på en øy, og som ikke kan nås med bil. Radioen ble brødrenes viktigste forbindelse til omverdenen.
I tillegg til deres daglige kosthold med lokal musikk som Tahuampa-, Pandila- og Criollo-valser, hadde de en langbølgeradio som eksponerte dem for colombiansk Cumbia, brasiliansk Carimbo, ecuadoriansk San Juanitos, venezuelansk joropo og sist, men ikke minst, psykedelisk rock. De forelsket seg i lyden av wah wah-pedalen og brukte den til å transformere lokale rytmer til noe nytt.
Tidlige hits som «Sonido Amazónico» og «Danza del Petrolero» ble ikoniske låter for den psykedeliske cumbia-bevegelsen. Gjennom de kritikerroste Roots of Chicha-samlingene utgitt av Brooklyns Barbès Records på 2000-tallet, ble sjangeren gjenoppdaget over hele verden. Selv om de stort sett forble lokale legender i Iquitos, ble Los Wembler’s en av hjørnesteinene i en verdensomspennende cumbia-revival.
Nå er de blant legendene innenfor alternativ musikk i Latin-Amerika. De har inspirert en ny generasjon artister over hele verden. Deres nylige EP Ikaro del Amor er produsert av Olivier Conan og har fått flere spor remikset av deres musikalske etterkommere i The Meridian Brothers. Utgivelsen kanaliserer amazonisk sjamanisme og blander det med en tyngre, mer hypnotisk lyd. Los Wembler’s fortsetter å forme cumbia i sitt bilde, og beviser at det fortsatt er mye å oppdage i musikken deres.